نگاهی به برنامه‌هاي صدا و سیمای مرکز قم در ماه رمضان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام محمد لطفي نياسر مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم درگفتگويي با اشاره به شرایط خاص جامعه به خاطر شیوع ویروس منحوس کرونا و همزمانی آن با ایام ماه مبارک رمضان و تصمیمات ستاد کشوری مبارزه با این ویروس برای تعطیلی اجتماعات و مکانهای زیارتی گفت: نقش صدا و سیما در پر کردن خلاء برگزاری مراسم‌های مذهبی حضوری در هیات‌ها و مساجد بسیار پر رنگ است و بر همین اساس توجه شده است که مراسم معنوی و برنامه ‌ها و ادعیه ویژه این ماه به صورت زنده از حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، مسجد مقدس جمکران و آستان امامزادگان استان قم با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت برای مخاطبان شبکه نور و رادیو قم و همچنین برخی شبکه ‌های سراسری پخش شود.

مدير کل صدا و سیمای مرکز قم افزود: پخش بیشتر ویژه برنامه ها به صورت زنده است و در قالب برنامه‌هايي متنوع با محور موضوعات اجتماعی، اخلاقي، سبك زندگي ایرانی اسلامی پخش مي‌شود كه رويكرد اصلي اين برنامه‌ها در رمضان 99 ترویج فرهنگ معنوی، ايجاد ارتباط مداوم مخلوق با خالق، تداوم معنویت و ارتباط با خدا در این روزهای خاص جامعه و دستگیری از مستمندان و آسیب دیدگان این شرایط است.

 حجت الاسلام لطفی نیاسر اعلام کرد: امسال سیمای مرکز قم دو برنامه زنده برای افطار و سحر روزه داران مخاطب تدارک دیده است .برنامه  «ماه عاشقی» به تهیه کنندگی و اجرای علیرضا نعمت اللهی برنامه‌ای اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و تربیتی است که در ایام رمضان هر روز ساعت 18:50 به مدت 75 دقیقه با هدف ایجاد فضای صمیمی معنوی برای تحکیم خانواده و ارایه سبک زندگی اسلامی- ایرانی و مناسب حال اوقات افطار ماه مبارک رمضان تقدیم مخاطبان می‌شود.

وی افزود: برنامه «تسبیح سحر» نیز به تهیه کنندگی حجت الاسلام رحیم بصری پور هر روز ساعت 3  بامداد از صحن مطهر امامزادگان شهر قم تقدیم مخاطبان سحرخیز رادیو قم می‌شود. بازسازی معنوی در ماه مبارک رمضان، آداب ماه ضیافت الهی، ماه رمضان و تقوای الهی، ماه رمضان ماه قرآن، سبک زندگی اسلامی، آثار لقمه حرام و حلال، دستگیری از ایتام، حجاب عامل آرامش اجتماعی، ضرورت ولایت پذیری، حق الناس، امر به معروف و نهی از منکر، زمینه سازی برای ظهور، جهاد اقتصادی، حیا و پاکدامنی و انسان دوستی از جمله موضوعات این برنامه است که با حضور کارشناسان مذهبی مشهور تقدیم مخاطبان می‌شود.

لطفی نیاسر یکی از وظایف رسانه‌ها را در ايام ماه مبارك رمضان، تشریح فضیلت قرائت و ختم قرآن در ماه مبارك رمضان دانست و گفت: امسال نیز مراسم تفسیر و ترتیل خوانی قرآن کریم حرم حضرت معصومه سلام الله علیها همچون سالهای قبل از ساعت 14:30 از سیمای نور و شبکه سه سیما به صورت زنده پخش خواهد شد. مراسم ترتیل خوانی نوجوانان نیز از حرم مطهر کریمه اهل بیت هر روز ساعت 10 صبح به صورت زنده روی آنتن سیمای نور می‌رود. البته باید گفته شود که اجرای این دو برنامه با رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی بدون حضور مردمی است و البته این باعث شده که فضایی کاملا نزدیک به مضجع شریف کریمه اهل بیت برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شود تا مخاطبان استانی و ملی این مراسم همزمان به زیارت غیر حضوری حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نائل شوند.

وی گفت: علاوه بر این برنامه‌ها امسال سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی نیز به صورت زنده از حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها حوالی ساعت 11  روی آنتن شبکه استانی نور و شبکه سه سیما خواهد رفت. همچنین هر شب ساعت 24 مراسم سخنرانی و مناجات خوانی و پخت وعده غذای سحری برای نیازمندان در هیأت فاطمیون قم نیز به صورت زنده از محل مدرسه علمیه معصومیه قم در شبکه استانی سیمای مرکز قم و همزمان از شبکه افق پخش می شود.

مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم با اشاره به برنامه های تدارک دیده شده رادیو قم برای مخاطبانش در ماه رمضان اعلام کرد: دو برنامه زنده «ماه من سلام» و «شمیم اجابت» به ترتیب برای لحظات افطار و سحر روزه داران مخاطب رادیو قم در نظر گرفته شده که  «ماه من سلام» به تهیه کنندگی محمد باقری معین و ناصر هاشمی در ایام ماه مبارک رمضان ساعت19 با هدف ایجاد فضای معنوی در ساعات قبل از افطار با مخاطبان رادیو قم همراه خواهد بود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: «شمیم اجابت» نیز ویژه برنامه زنده سحرگاهی  به تهیه کنندگی محمد باقری معین است که از ساعت 3 بامداد سحرهای ماه مبارک رمضان با هدف انس با قرآن در لحظات سحر، افزایش آگاهی مخاطبان از آداب و احکام و فضایل ماه رمضان، نهادینه شدن فضایل اخلاقی در مخاطبان و همراهی رسانه استانی با روزه داران در سحرهای ماه مبارک رمضان روی آنتن رادیو قم می‌رود.

لطفی نیاسر با اشاره به پخش مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم از رادیو قم گفت: مراسم ترتیل خوانی حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها هر روز ساعت 14:45 به صورت زنده و همچنین بعد از اذان صبح به صورت تولیدی از صدای مرکز قم پخش خواهد شد. دعای افتتاح نیز هر روز ساعت 23:30 از رادیو قم به گوش خواهد رسید.

وی همچنین از پخش برنامه زنده «شب‌های رمضان» خبر داد و گفت: این ویژه برنامه  به تهیه کنندگی ناصر هاشمی با هدف ارتباط معنوی و مجازی مردم با حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در ایامی که حرم زائر ندارد در شبهای شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 22 تقدیم مخاطبان رادیو قم خواهد شد.  در این برنامه هر شب یکی از فرازهای دعای مکارم الاخلاق حضرت امام سجاد علیه السلام توسط کارشناس برنامه بررسی و تبیین می‌شود.

وی افزود: در برنامه «زلال معرفت» هر روز ساعت 8:45  صبح، شرح ادعیه روزهای ماه رمضان و در برنامه «ماه برکت» نیز احادیث و روایات درباره مسائل اخلاقی و اجتماعی پخش می‌شود. همچنین برنامه «گنج سخن» هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء، فرازهایی از نهج البلاغه را همراه با شرح تقدیم مخاطبان رادیو قم خواهد کرد.ضمن اینکه هر روز ساعت 2:30 دقیقه بامداد و 20:30 شب نمایش بلند رادیویی ویژه ماه مبارک رمضان روی صحنه رادیو قم خواهد رفت.

حجت الاسلام لطفی نیاسر با اشاره به وظایف مدیریت برون مرزی صدا و سیمای مرکز قم در تامین برنامه های معارفی شبکه های برون مرزی صدا و سیما و به ویژه تولید و تامین 50 درصد برنامه های رادیو انگلیسی سازمان صدا و سیما، اعلام کرد: برای ماه رمضان امسال بیش از 3700 دقیقه برنامه معارفی و فرهنگی سیاسی، برای رادیو انگلیسی صدا و سیما تولید شده است.

ایشان اضافه کرد: «ماه خدا» برنامه ای روزانه به مناسبت ماه مبارک رمضان، «پرسش و پاسخهای اعتقادی» با موضوع پاسخ کارشناسان حوزوی به سوالات اعتقادی و کلامی مرتبط با ماه رمضان، «به برادرم» با موضوع امام علی علیه السلام از دیدگاه اندیشمندان جهان، «اقیانوس دعا» با موضوع شرح دعای افتتاح، «بازگشت به واقعیت» میزگردی با موضوع رمضان و فضای مجازی و شبهات مطرح شده در فضای مجازی، «منبر» سلسله سخنرانی های مرتبط با ماه رمضان، «الفبای زندگی» با موضوع تشریح سبک زندگی اسلامی، و برنامه‌های دیگری در موضوع اخلاق اسلامی، تربیت اسلامی، تلاوت و تفسیر قرآن کریم و ترجمه سخنان علما و مراجع معظم تقلید از جمله برنامه‌های تولید شده مدیریت برون مرزی مرکز قم برای رادیو انگلیسی است. همچنین این مدیریت با شبکه‌های العالم، سحر و الکوثر نیز در تهیه برنامه‌های ویژه ماه مبارک رمضان همکاری دارد که شرح آن مفصل است و در این گفتگو نمی گنجد.

وي در پايان ضمن ابراز اميدواري نسبت به اثربخشي تلاش‌هاي جهادگران جبهه فرهنگي صدا و سیمای مرکز قم در همراهي با شنوندگان مومن و روزه‌دار، از آنان خواست در ماه ضيافت و غفران الهي تلاشگران این رسانه استانی را از دعاي خير خود بي‌نصيب نگذارند./1330/ج

[ad_2]

Source link