نحوه مصرف داروهای بیماران روزه‌دار در ماه رمضان

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین، مهران ولایی مدیر مجموعه مدد دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با ایرنا درباره چگونگی مصرف داروها در ماه مبارک رمضان را یکی از نگرانی‌های بیماران دانست و افزود: در ماه رمضان تغییرات بسیار زیادی در بدن رخ می‌دهد که این امر می‌تواند وضعیت بیماری و دارو درمانی افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

وی اظهار داشت: بیمارانی که انسولین مصرف می‌کنند، توصیه می‌شود تا قبل از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود حتماً مشورت کنند، نیاز به تنظیم و کنترل مرتب قند خون برای همه مبتلایان به دیابت بسیار اهمیت دارد.

ولایی ادامه داد: بیمار و خانواده فرد مبتلا به دیابت باید در رابطه با خطرات احتمالی تهدید کننده در ایام روزه داری مورد مشاوره قرار گیرند و همچنین در مورد علائم افزایش و کاهش قند خون، اندازه گیری قند خون، تنظیم وعده‌های غذایی، فعالیت بدنی و مصرف داروها در ماه مبارک آموزش لازم را دریافت کنند. به علاوه روش درمان و اقدامات لازم در صورت بروز مشکل به همراه بیمار آموزش داده شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت زیاد خطر تغییر دوز دارو در بیماران انسدادی ریوی و صرع در ایام روزه داری، پزشکان و داروسازان باید به این بیماران در رابطه با قطع دارو و بازگشت حملات تشنجی در مبتلایان به صرع، مشاوره دقیق بدهند. همچنین باید توصیه‌های لازم به بیماران مبتلا به آسم که با قطع داروهای استنشاقی و افشانه‌های تنفسی دچار حملات آسمی می‌شوند، ارائه شود.

ولایی، درباره داروهای با خاصیت ادرارآور گفت: بیماران برای جلوگیری از دست رفتن آب بدن باید با نظر و مشورت پزشک معالج اقدام به کاهش دوز این داروها کنند و جهت درمان برخی عفونت‌ها در فرد روزه دار، پزشک معالج می‌تواند اقدام به تجویز آنتی بیوتیک هایی کند که به جای چند بار مصرف طی روز، یک یا دو بار در روز مصرف شود.

وی افزود: برخی داروها در تداخل با غذا می‌تواند موجب کاهش، افزایش یا تاخیر در رسیدن دارو به غلظت مناسب آن در خون شود، بنابراین درباره این داروها نیز مشورت با داروساز، امری ضروری و مفید است.

[ad_2]

Source link