عید فطر عید گشایش مشکلات

[ad_1]

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، دیر زمانی نمی‌گذشت که ماه مبارک رمضان آمد و روزهای اول برای ما سخت می‌گذشت. نفس‌های‌مان تسبیح بود و خواب‌مان عبادت، دست و پای شیطان بسته بود و ما بودیم و نفسی سرکش که محکوم به دست کشیدن از خوردن و آشامیدن بود.

پیامبر اسلام فرمود: بهشت مشتاق چهار شخص است، خوراک دهنده به گرسنه، نگه‌دارنده زبان، تلاوت کننده قرآن و روزه‌داران ماه مبارک رمضان و حالا یک ماه فرصتی بود تا هر چهار شخص با هم جمع شود و آدمی به دنبال بهانه‌ای برای بهتر بودن می‌گردد و این زمان قلب‌مان را در دست گرفته‌ بودیم تا رهایی را تجربه کنیم.

از نیمه رمضان که عبور می‌کنی، داغ دلت تازه می‌شود، قدر با علی درآمیخته است و اشک و جنون با عقل و عرفان در هم می‌آمیزد تا بهانه‌ای برای اتصال بیاییم و یک شب زنده باشیم که ارزشش بالاتر از هزار شب بود و حالا هر چه بود، همان جا ماند و هر چه کردیم، همان جا گذشت و رفت.

ما دست خوش رهایی بودیم، انتخاب زندگی اینگونه رقم زده بود تا میان وجود و موجود یکی را انتخاب کنیم و از دروازه‌های دعا به حقیقت خدا برسیم تا شاید راهی را که سال‌ها در طلبش بودیم، ز بیگانه تمنا کنیم و هستی و نیستی را در گرو منت از نااهل به آلودگی نکشیم.

سرنوشت با ما یار بود که مسیر را به اینجا رساندیم و حالا «فَإِذَا کَانَتْ غَدَاةُ یوْمِ الْفِطْرِ بَعَثَ اللَّهُ الْمَلَائِکَةَ فِی کُلِّ الْبِلَادِ فَیهْبِطُونَ إِلَى الْأَرْضِ وَ یقِفُونَ عَلَى أَفْوَاهِ السِّکَکِ فَیقُولُونَ یا أُمَّةَ مُحَمَّدٍ اخْرُجُوا إِلَى رَبٍّ کَرِیمٍ یعْطِی الْجَزِیلَ وَ یغْفِرُ الْعَظِیمَ».

و چون صبح روز عید فرا رسد خداوند فرشتگان را به همه شهرها بفرستد. پس در زمین فرود آیند و سر کوچه‌‌ها و گذرها بایستند و [با صدایى که آن را همه‌ آفریده‌‌هاى خدا جز جن و آدمیان می‌شنوند] گویند: اى امّت محمّد! به سوى پروردگار کریم [براى نماز عید] بیرون شوید که او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بیامرزد.

حالا زمان گشایش رسیده است، توشه اعمال را برگیریم که چقدر از این زمانه هستی بار با خود برداشتیم که وَ ایمُ اللَّهِ لَوْ کُشِفَ الْغِطَاءُ لَشُغِلَ مُحْسِنٌ بِإِحْسَانِهِ وَ مُسِی‌ءٌ بِإِسَاءَتِه‌، و قسم به خدا که اگر حجاب از میان برخیزد و پرده کنار رود بى‌تردید و حتما نیکوکار مشغول نیکوکارى خود شود و بدکردار گرفتار زشتکارى خود باشد.1

عید فطر تداوم رمضان است، نفس‌مان یک ماه علی رغم میل باطنی‌اش از خوردن و آشامیدن برحذر بود، حالا زمان رسیدن است و فرصتی برای تداوم این مسیر حقیقی و همه دنیا منتظر رسالتی است که بر دوش ما قرار گرفته است و حرکتی که نباید در آن خللی وارد شود.

پاورقی:

1- من لا یحضره الفقیه ج‌1 ص511  ح1479

 

/ی704/ف

[ad_2]

Source link