درمان آلزایمر با واکسنی که داخل بینی تزریق می‌شود

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، واکسنی که محققان توسعه داده‌اند از راه بینی به بدن بیمار تزریق می‌شود که به نوعی یک درمان جدید برای این بیماری محسوب می‌شود. این واکسن با مسدود کردن پروتئینی که باعث بیماری آلزایمر می‌شود، در کاهش ماده مغزی آتروفی شده در مغز موش‌ها موفق بود.

کاهیدگی یا آتروفی (Atrophy) به معنی تحلیل‌رفتگی پوست یا بافت یا عضوی که رشد نابهنجار داشته‌، است. در کاهیدگی تعداد یاخته‌ها تغییری نمی‌کند بلکه اندازه و محتویات آنها کاهش می‌یابد.

این واکسن همچنین باعث کاهش تغییرات و رفتارهای غیرطبیعی در مغز که به طور عادی با آلزایمر در ارتباط است، می‌شود.

«هاروهیسا اینو» (Haruhisa Inoue) استاد دانشگاه کیوتو گفت: تحقیقات بسیار بیشتری برای استفاده از این واکسن در انسان‌ها ضروری است اما این یک دستاورد مهم در درمان بیماری آلزایمر محسوب می‌شود.

تا به امروز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. برخی از داروها می‌توانند علائم را بهبود ببخشند، اما هیچ‌کدام نمی‌توانند بیماری را به طور کلی درمان کنند. بیماری آلزایمر و زوال عقل با تجمع غیرطبیعی پروتئین تاو در مغز مشخص می‌شود. در این تحقیق محققان ژن را در ویروس بی‌ضرر قرار دادند تا آن ژن بتواند پروتئین تاو تولید کند. آنها سپس ویروس را به بینی موش‌هایی که مبتلا به بیماری آلزایمر بودند تزریق کردند.

پروتئین تاو در نورون‌های دستگاه عصبی مرکزی به فراوانی و در آستروسیت‌ها و الیگودندروسیت‌ها (oligodendrocyte) به میزان کمتری یافت می‌شوند.

پروتئین‌های تاوی که کارکرد خود را در تثبیت کردن ریزلوله‌ها از دست داده‌اند عامل اصلی بیماری‌های مرتبط به زوال عقل مانند آلزایمر و پارکینسون هستند. الیگودندروسیت‌ها(oligodendrocyte) یاخته‌های تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی هستند.

این واکسن به تحریک سیستم ایمنی موش‌ها انجامید و باعث شد تا آنتی بادی‌هایی ساخته شود که پروتئین‌های تاو را از بین می‌برد و باعث کاهش آتروفی مغز موش‌ها شد که این موضوع در درمان بیماری آلزایمر بسیار مهم است. علاوه بر این محققان اظهار کردند هشت ماه پس از اینکه این واکسن را به موش‌ها تزریق کردند هیچ گونه عوارض جانبی در آنها مشاهده نکردند.

[ad_2]

Source link