بررسی چند باور غلط درباره کرونا

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین، به لحاظ علمی مصرف هرگونه مواد غیرقانونی مانند مخدرها، محرک‌ها و توهم‌زا‌ها به هیچ عنوان مانع ابتلا به کرونا یا درمان این بیماری نمی‌شود.

حمید جمعه‌پور، مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره ادعا‌های مطرح شده مبنی بر عدم ابتلای معتادان مواد مخدر به کرونا به تسنیم اظهار کرد:

مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا نیز صراحتاً اعلام کرده‌اند که مصرف مواد مخدر یا هرگونه مواد غیرقانونی تأثیری در بهبودی بیماری کرونا یا پیشگیری از ابتلا به آن ندارد.

مواد مخدر یا محرک یا توهم‌زا باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود، مخصوصاً در افرادی که چندین نوع مواد مخدر را با هم مصرف می‌کنند، عوارض مختلف از جمله ضعف سیستم ایمنی بدن کاملاً مشهود است و این افراد بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های ویروسی، عفونی و از جمله کرونا هستند.

مصرف‌کنندگان مواد مخدر و افیونی از جمله تریاک، به دلیل مصرف این نوع مواد (که در واقع مسکن‌های قوی محسوب می‌شوند) به نوعی دیرتر از دیگران، متوجه عمق آسیب یا هر نوع بیماری از جمله کرونا می‌شوند.

مصرف‌کنندگان مواد مخدر به دلیل آثار مصرف این نوع مواد اگر دچار تب و یا درد شوند، دیرتر از سایر افراد متوجه خواهند شد یا در صورت درک علائم بیماری در خودشان، طبق عادت، میزان مصرف مواد مخدر را افزایش می‌دهند تا این علائم نیز درک نشود، اما انجام این کار باعث عدم پیگیری مشکل بوجود آمده در بدن و لذا پیشروی بیماری می‌شود.

بیماری‌ های تنفسی از جمله کرونا معمولاً ریه را درگیر می‌کنند لذا مصرف‌کنندگان قلیان و دخانیات به دلیل بروز مشکلات در توان کارکرد سالم ریه آنها، بیشتر از افراد سالم جامعه آماده هستند تا بیماری در بدن آن‌ها با سرعت بیشتری پیشروی داشته باشد.

اینکه گفته می‌شود احتمال ابتلای معتادان به بیماری کرونا کمتر از سایر افراد است نیز غلط بوده، زیرا معمولاً این افراد سال‌ها مصرف مواد داشته‌اند، به بیماری‌های همزمان دیگری نظیر بیماری‌های داخلی و عفونی مبتلا هستند، رژیم غذایی نادرستی دارند و با توجه به این موارد، مصرف‌کنندگان موادمخدر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند و بیش از سایرین باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.

به طور کلی می‌توان گفت هرگونه عامل خارجی مانند دخانیات که باعث اختلال در کارکرد طبیعی سیستم تنفسی انسان شود، در بلندمدت کارکرد سالم ریه‌ها و دستگاه تنفسی و ایمنی را ضعیف می‌کند.

[ad_2]

Source link