استفاده از ماسک در مترو احتمال انتقال کرونا را به کمتر از ۵ درصد می‌رساند‌

[ad_1]

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از بستری ۲۶۵ مورد جدید کرونا در بخش‌های عادی و ویژه بیمارستان‌های تهران و ترخیص ۲۹۵ بیمار در در ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران خبر داد.

 

به گفته وی، آمار بیماران جدید کرونایی بستری در بخش‌های عادی به ۲۰۰ مورد افزایش یافته است و ۶۵ نفر نیز در بخش‌های ویژه بستری شدند که نسبت به ۴۸ ساعت گذشته تعداد موارد جدید با شیب ملایم و افزایش نسبی روبرو بوده است.

 

 زالی توجه به تحلیل‌های آماری ۲۴ ساعت آینده را ضروری برشمرد و گفت: گاهی در تهران به صورت سینوسی شاهد تموج‌های آماری بیماران بودیم اما  تحلیل آمار ۲۴ ساعت آینده مشخص می‌کند که این تغییر، گذرا و مقطعی است یا  از ثبات برخوردار خواهد بود.

 

وی، رعایت بهداشت فردی، فاصله گذاری اجتماعی و عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر به ویژه از سوی افراد پرخطر را سه عامل مهم در کاهش  و پیشگیری از ابتلا به بیماری برشمرد.

 

 زالی با اشاره به رابطه مستقیم حضور در مراکز پرتردد و ابتلا به بیماری خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت حمل و نقل عمومی  سهم بسیار بالایی در انتقال بیماری کرونا در کلانشهرها برعهده دارد.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا درکلانشهر تهران به همشهریان توصیه کرد که استفاده از ماسک را حتما جدی بگیرند، زیرا تنها راهی است که می تواند از ابتلای افراد به بیماری کرونا جلوگیری کند.

 

وی گفت: دو فردی که در مترو در مقابل یکدیگر ایستاده‌اند اگر هر دو از ماسک مناسب استفاده کنند احتمال انتقال بیماری به آنان زیر ۵ درصد است.

 

زالی سن فرد، زمان مواجهه، میزان مواجهه و میزان سلامتی فرد را از جمله فاکتورهای خطر در ابتلا به بیماری کرونا برشمرد و تاکید کرد: رعایت احتیاط و ملاحظات بهداشتی می تواند میزان خطر را مشخص کند.
به گفته زالی، در زمان اپیدمی‌ها تمام فعالیت‌های اجتماعی می توانند بالقوه خطرناک باشند؛ مگر آنکه ملاحظات بهداشتی در آنها لحاظ شود و زمان طولانی حضور در اجتماع ، تراکم بیشتر جمعیتی و عدم فاصله گذاری اجتماعی جزو مواردی به شمار می‌آیند که باعث افزایش این خطر می شود.

 

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تسامح در رعایت بهداشت فردی و وسایل حفاظت فردی و فاصله گذاری اجتماعی را مهمترین راهبرد خطرناک در اپیدمی ها برشمرد که می‌تواند باعث خسران شود و از همشهریان خواست همچنان به ملاحظات بهداشتی توجه ویژه داشته باشند.

[ad_2]

Source link