آداب اهدای خون سالم به همنوعان

[ad_1]

طبعا برای اهدای خون اولا ضوابطی وجود دارد و دوم این‌كه بعد از اهدای خون باید نكته‌هایی را رعایت كرد، اما آیا اهدای خون اثری روی فرد اهداكننده هم دارد؟ بسیاری از هموطنان این روزها نیازمند دریافت خون سالم هستند. با رعایت نكاتی كه در ادامه اشاره می‌كنیم به یاری‌شان بشتابیم.

اهدای خون فقط برای دریافت‌كننده خون، حیات‌بخش نیست. شواهد متعدد نشان می‌دهد انجام این عمل انسانی باعث كاهش استرس و اضطراب، افزایش میزان رضایت فرد از خود، كمك به سلامت جسمی، جلوگیری از لخته‌شدن خون، تحریك بدن به خون‌سازی و كنترل سلامت از نظر سنجش وضعیت سلامت خون می‌شود.

اندازه‌گیری میزان هموگلوبین خون، دمای بدن، فشار خون و سنجش ضربان و تپش قلب از دیگر مزایای اهدای خون است. به این ترتیب امكان پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها یا شروع زودهنگام درمان ضمن بررسی وضعیت خون امكان‌پذیر است.

علاوه بر این‌كه خون، از نظر ابتلا به بیماری‌هایی مانند ایدز، سیفلیس و دیگر بیماری‌های مقاربتی و بعضی بیماری‌های دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرد. باز شدن اصطلاحا رنگ صورت و بهبود كیفیت پوست از دیگر ویژگی‌های مثبت اهدای خون است.

قلب آرام می‌گیرد

این نكته را زیاد شنیده‌ایم كه اهدای خون باعث حفظ سلامت قلب می‌شود. این نكته به‌ویژه برای آنهایی كه غلظت خون بالایی دارند، بسیار مهم است، اما این حقیقت دارد؟ بله! زیرا از آنجا كه بالا رفتن میزان آهن خون، یكی از دلایل سكته قلبی است، با اهدای خون و تنظیم میزان آهن، خطر بروز سكته قلبی كاهش پیدا می‌كند. از سوی دیگر، اهدای منظم خون باعث تنظیم میزان فشار خون می‌شود.

نكته: اگر غلظت خون شما از حدی بیشتر باشد، اهدای خون برای شما خوب است، اما ممكن است خون شما مورد استفاده قرار نگیرد. بنابراین اگر غلظت خون شما بالاست، حتما به طور منظم خون بدهید.

باید شرایط داشته باشید

همه افراد نمی‌توانند خون اهدا كنند. به این دلیل كه نباید اهدای خون به سلامت شما آسیب وارد كند. پس باید این شرایط را داشته باشید:

وزن شما باید حداقل 50 كیلوگرم و بالای 17 سال باشید.

بین هر بار اهدای خون باید هشت هفته فاصله باشد و درصورت اهدای گلبول قرمز، 16 هفته فاصله بیفتد.
برای اهدای پلاكت باید یك هفته فاصله بگذارید. امكان اهدای پلاكت تا 24 بار در سال وجود دارد.
برای خانم‌ها به دلیل عادت ماهانه، شرایط خاصی وجود دارد؛ مگر در دوره یائسگی كه منعی برای این منظور وجود ندارد.

نكات مهم پیش از اهدا:

قبل از اهدای خون حدود سه لیوان آب بیشتری بنوشید.
از چند روز قبل غذای سالم و مقوی و بدون چربی و شكر اضافه بخورید.
برای روز اهدای خون حتما همراه داشته باشید.
لباس آستین‌كوتاه یا لباسی بپوشید كه آستین آن راحت بالا می‌آید.
اگر دچار هرگونه مریضی شدید یا احساس بیماری داشتید، از مراجعه خودداری كنید. اگر دچار سرگیجه یا حالت تهوع بوده یا خیلی مضطرب هستید، خون ندهید.

توصیه‌های مهم

درحین اهدای خون به سرنگ نگاه نكنید، به‌ویژه اگر فوبیای خون دارید یا به‌طور طبیعی فشار شما پایین است.

پس از اهدای خون، از جا بلند نشوید. پنبه الكلی را برندارید و آن را در همان نقطه با كمك چسب ویژه محكم كنید.

نوشیدنی و خوراكی‌ای كه به شما داده شده است را پس از ضدعفونی‌سازی بسته بخورید.

به كمك همراه، سوار وسیله نقلیه شخصی یا عمومی شوید و از راه رفتن به‌ویژه در گرمای هوا، خودداری كنید.

سرگیجه و سردرد و كمی حالت تهوع می‌تواند تا یك ساعت طبیعی باشد، اما بعد از استراحت و خوردن و نوشیدن نباید این حال ادامه پیدا كند.

به محض رسیدن به منزل، دراز بكشید.

از مطالعه، نگاه كردن به لپ‌تاپ و گوشی تلفن همراه، نمایشگر رایانه و تلویزیون خودداری كنید.

به مقدار كافی آب و آبمیوه طبیعی شیرین بنوشید.

از حمام كردن به مدت شش ساعت خودداری كنید.

این نشانه‌ها طبیعی است

كمی درد در محل اهدای خون و ناتوانی در حركت دادن كامل دست تا چند ساعت طبیعی است. از سوی دیگر ممكن است با سرگیجه و ضعف عمومی درگیر باشید.

این نشانه هم طبیعی است. حالت تهوع و شاید سردرد هم ممكن است سراغ شما بیاید؛ اما از آنها هم نترسید. بهتر است با نوشیدن آب و آبمیوه طبیعی این مشكلات را برطرف كنید.

زمان بگذارید

با توجه به جدول زمانی مشخص، با رعایت شرایط زمانی مناسب بین هر بار اهدای خون، به شكل مرتب خون اهدا كنید. در این صورت مطمئن خواهید شد كه حال بدن و خون شما خوب است.‌

مهتاب خسروشاهی – سلامت / روزنامه جام جم

[ad_2]

Source link